História hotela

Grandhotel, postavený v secesnom štýle, bol uvedený do prevádzky v roku 1904 ako prvý veľký tatranský hotel. Najväčší podiel na jeho vybudovaní mal Gustav Hoepfner starší, vtedajší riaditeľ Spišskej úverovej a priemyselnej banky, ktorá bola investorom tejto secesnej nádhery.

Hotel bol od začiatku kategorizovaný ako snobský, prestížny a taký, ktorý mohla navštíviť len finančne a spoločensky najsilnejšia vrstva. Svojím luxusným zariadením, poskytovanými službami a pohodlím patril k najvyhľadávanejším hotelom v celej oblasti Vysokých Tatier, čo sa rýchlo rozšírilo do sveta. Od toho okamihu bola kapacita hotela neustále naplnená a v čase pred prvou svetovou vojnou bol neoficiálne vyhlásený ako jeden z top 10 svetových horských hotelov. Vo vyše storočnej histórii sa nestalo ani raz, aby bol zatvorený.

známe osobnosti grandhotel

Významní hostia

Jedným z prvých významných hostí bol saský korunný princ Fridrich August s rodinou. Odvtedy hotel navštívilo množstvo svetových osobností z oblasti politického, kultúrneho a športového života, ako napríklad československý prezident Eduard Beneš s celou povojnovou vládou, bývalý britský premiér Harold Wilson, najväčší český herec Vlasta Burian, hudobní skladatelia Alexander Moyzes, Eugen Suchoň a Ján Cikker, majster sveta v lyžovaní Toni Sailer, olympijský víťaz Emil Zátopek a mnoho, mnoho ďalších.

image31
image02

 

Eduard Beneš

V roku 1945, keď sa československá vláda vracala z Košíc do Prahy, strávil prezident Eduard Beneš (na fotke tretí zľava) s manželkou vo Vysokých Tatrách takmer mesiac. Pretože z hotela všetok nábytok zobrali Nemci, musel byť hotel zariadený nábytkom požičaným od miestnych Tatrancov.

 

Fridrich August

Grandhotel bol otvorený v roku 1904 a ako prvého hosťa privítal saského korunného princa Fridricha Augusta. Celá kráľovská rodina tu strávila niekoľko mesiacov a užívala si najluxusnejšie služby a vychýrenú kuchyňu Rakúsko-Uhorska.

 

Emil Zátopek

Z pokolenia na pokolenie sa traduje historka, ako sa štvornásobný olympijský víťaz, držiteľ svetových rekordov, športová legenda a jeden z najlepších bežcov histórie, ”česká lokomotíva” – Emil Zátopek z jedného náročného tréningu zo Skalnatého Plesa vrátil veľmi vyhladovaný. Zjedol teda všetko jedlo pripravené pre vietnamský turnus (misu kuracej polievky, pečené kura so šiestimi kopčekmi ryže a dva krémeše ako dezert). Vietnamskí návštevníci si tak pochutili aspoň na výborných troch pirohách, ktoré operatívne pripravil sám šéfkuchár.

 

Fidel Castro

V roku 1972 zavítal do Československa na bratsko-súdružskú návštevu sám veľký Fidel Castro. Počas svojej krátkej dvojdňovej návštevy Tatier sa nezmazateľne zapísal do histórie nielen nášho hotela, ale aj do sŕdc dvoch kamzíkov, ktoré ulovil. Boli to posledné 2 kamzíky, ktoré sa v Tatrách oficiálne ulovili a povolenie mal vraj len na jedného, ale nikto sa neodvážil ho v jeho loveckej vášni krotiť. Nezabudnuteľný je tiež jeho majstrovský stolnotenisový zápas proti vtedajšiemu kuričovi hotela Vendelínovi Vranovi, priekopníkovi a nadšenému propagátorovi tatranského stolného tenisu. Zápas sa skončil po tuhom a neľútostnom boji remízou. Aké bolo však celkové skóre, už športoví historici nezaznamenali.

 

Vlastimil Burian

Vlasta Burian, kráľ komikov a otec českého humoru a filmovej komédie mal vrúcny vzťah k našim veľhorám. Mnohokrát prenocoval v našom hoteli, vždy odchádzal spokojný a oddýchnutý. Ako vášnivý športovec si nenechal ujsť možnosť výstupu na Zbojnícku chatu v spoločnosti dnes už takmer zabudnutého tatranského poeta, Elemíra Guttfreunda.

O hoteli skakajuci chlap

Na fotografii je zachytené, ako sa Emil vracia z tréningu vo Veľkej Studenej Doline, kde sa mu podarilo nazbierať aj kôš výstavných dubákov, z ktorých šéfkuchár Štefan Pupák uvaril vynikajúcu hubovú polievku pre plne obsadený hotel.

O hoteli - Fidel Castro

Na fotografii je zachytená vrcholná fáza zápasu, keď Fidelovi priháralo (musel si odložiť vojenskú košeľu a tielko).

O hoteli - Zbojnicka chata

Vlasta Burian, ôsmy sprava, pri výstupe na Zbojnícku chatu

nove weby<